cs | de | en | ru

Tipy na výlety

Půvaby městečka Fryšták

frystak
Zajímavé nejsou pouze Hostýnské vrchy, ale i samotné město Fryšták, které leží na jejich okraji. První zmínka o tomto půvabném místě ve valašském podhůří pochází z poloviny 14. století, archeologické nálezy však sahají až do doby neolitické. K významným pamětihodnostem Fryštáku patří farní kostel svatého Mikuláše (14. století). Návštěvníci oceňují i barokní sochu svatého Jana Nepomuckého na náměstí, Hrubou hospodu z 16. století a faru ze století sedmnáctého.

www.frystak.cz

 

Zámek Zlín

zamek zlin
Přímo v centru Zlína uprostřed sadu Svobody stojí čtyřkřídlý zámek s vnitřním nádvořím, kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy a svoji stálou expozici tam má také Krajská galerie výtvarného umění. Zámek byl původně gotickou tvrzí, která byla podrobena dvěma přestavbám – nejdříve renesanční v 16. století a následně barokní v 18. století. V přízemí západního křídla se nachází Zámecká restaurace a vinárna.

www.muzeum-zlin.cz/cs/objekty/zamek-zlin/

 

Zřícenina hradu Lukov

Hrad_Lukov
Zřícenina hradu Lukov se rozprostírá na kopci nad obcí Lukov. První písemný doklad o existenci hradu pochází z počátku 14. století, kdy objekt vlastnili pánové ze Šternberka. Dnes jsou zříceniny spravovány Státní památkovou péčí v Brně, která pečuje o jejich zachování a údržbu.

www.hrady.cz/index.php?OID=211

 

ZOO Lešná

zebra
Zlínská zoologická zahrada se rozprostírá v přírodním parku a savci i ptáci jsou v ní chováni tak, aby jejich seskupení co nejvěrněji napodobovalo původní domovinu. Expozice zvířat citlivě doplňuje vhodná rostlinná výsadba. Pro nejmenší návštěvníky je připraveno komentované krmení zvířat, projížďka vláčkem nebo příjemné chvíle v sedle poníka či velblouda. Tuto zahradu původně založil slavný zlínský rodák Tomáš Baťa již ve 30. letech minulého století.

www.zoozlin.eu

 

Zámek Lešná

zamek lesna
Zámek se nachází v blízkosti ZOO, která využívá některých historických budov jako pavilonů pro zvířata. Reprezentativní prostory obklopuje anglický park s vzácnými dřevinami a bylinami. Původní lešenský zámek byl v 19. století zbourán a přestavěn do současné podoby rezidence, na svou dobu byl tehdy velmi luxusně a moderně vybaven – nechybělo ústřední topení, elektřina, domácí telefon nebo prostorné koupelny a splachovací toalety.

www.zoozlin.eu/cz/zamek-lesna/

 

Biofarmy, ekofarmy

biofarma
Podporujete rádi tradiční výrobce? Máte touhu ochutnat produkty, které vyrostly přímo pod vašima nohama? Máte chuť na domácí čaje, čerstvou biozeleninu, sušené ovoce nebo domácí sýr? Navštivte jednu z mnoha biofarem v okolí, která mimo nabízených produktů nabízí pohled do zákulisí životního údělu práce v zemědělství a se zvířaty.

 

www.koldokol.cz

www.nonnetit.cz

www.bio-vymetal.cz

www.biozelenina.eu

www.biofarmajure.ic.cz

 

Lázně Zlín

MINOLTA DIGITAL CAMERA
Rozsáhlé prostory lázní ve Zlíně mají co nabídnout širokému spektru návštěvníků. Na své si přijdou nejen nadšení plavci – k dispozici je jim venkovní i vnitřní bazén, ale i ti, co chtějí převážně relaxovat. Areál disponuje saunou, parní kabinou nebo masážním salonem. Děti jsou nadšené z několika skluzavek a tobogánů, na své si přijdou i zájemci o výuku potápění.

 

www.laznezlin.cz

 

Zámek Vizovice

zamek Vizovice
Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s významnou sbírkou obrazů, grafik, drahého nábytku a porcelánu. V národní kulturní památce nechybějí živé rostliny, květiny a osobní věci původních majitelů. Návštěvníci mohou obdivovat také zámeckou zahradu ve francouzském stylu, která byla vybudována současně s dostavbou zámku v 70. letech 18. století.

www.zamek-vizovice.cz

 

Hrad Malenovice

zricenina Malenovice
Majestátní hrad, který shlíží do údolí, byl založen ve 14. století moravským markrabětem Janem Jindřichem. V následujících stoletích prošel několika přestavbami, které z gotického hradu vytvořily renesanční sídlo, později barokně upravené. Největší zajímavostí jsou noční prohlídky hradu, při kterých si můžete prohlédnout hradní interiéry a věž. Během sezony se zde konají i koncerty, divadelní představení či vystoupení skupin historického šermu.

 

www.muzeum-zlin.cz/cs/objekty/hrad-malenovice/

 

Po stopách Tomáše Bati

Muzeum obuvi 011
Slavný rodák ze Zlína vtisknul okolí i městu samotnému nezaměnitelnou podobu a na jeho počest je spravováno několik kulturních památek. Obuvnické muzeum patří do stálé expozice ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy, nachází se ve vstupu do průmyslového areálu v centru města. K návštěvě doporučujeme také areál Baťových závodů, dalším unikátem je tzv. „Baťovský domek“ – cihlové stavby pro zaměstnance, na které můžete narazit při procházce Zlínem. V neposlední řadě stojí za zmínku také Vila Tomáše Bati, kam si mladý průmyslník zval své přátele z obchodní i umělecké oblasti. Dnes zde sídlí Nadace Tomáše Bati, která ve vile pořádá školení, semináře, koncerty a výstavy.

 

www.muzeum-zlin.cz/cs/objekty/obuvnicke-muzeum/vseobecne-informace/

 

S dětmi do Galaxie

galaxie_zlin_1
Zábavní park Galaxie Zlín ocení nejen děti do 10 let, ale i dospělí si tu přijdou na své. V zastřešené hale, která má rozlohu 2 500 metrů čtverečních, najdete mnoho atrakcí reprezentujících nejrůznější planety nebo galaxie: raketoplán, adrenalinové klouzačky a prolézačky, trampolíny, horolezeckou stěnu, skákací hrady, kosmická autíčka, galaktickou střelnici i dětský koutek pro nejmenší návštěvníky. Součástí Galaxie je také restaurace, kavárna, čtenářský koutek a mnoho stolních her pro velké i malé…

www.galaxiezlin.cz/